Külső hőszigetelés után milyen problémák merülhetnek fel a házban
Először is fontos tisztázni, hogy a hőszigetelés nem keverendő össze a vízszigeteléssel. A kettő teljesen más dolog. A hőszigetelés az épület hővezetését csökkenti, és energiatakarékossági szempontokból alkalmazzák, a vízszigetelés, vagy utólagos vízszigetelés pedig a falak vizességét szünteti meg.
A hőszigetelés manapság nagyon divatos és hasznos energiatakarékossági szempontból, ezért nem szeretnénk senkit lebeszélni arról, hogy hőszigeteltesse a házát. Ha csak 30 cm-es vastagságú a fal, a hőszigetelés szinte kötelező. Vastag, 60-80 cm-es vályogfalú épületet azonban felesleges szigetelni, hiszen az épület önmagában is jól hőszigetelt, és a hőszigetelésre fordított költség sohasem fog megtérülni a fűtésköltségen.
Fel szeretnénk hívni a figyelmet arra, hogy a hőszigetelés kapcsán milyen problémák merülhetnek fel a házban:
1. Hőszigetelték a házat, mégis télen alul penészednek a külső falak. A hiba oka: a lábazatot nem hőszigetelték, tehát nagy hideg esetén alulról a lábazat felől a fal alja kihűl, így nagy hőkülönbség, hőhíd lesz a fal különböző felületei között.
A megoldás: a ház lábazatát is hőszigetelni kell!!!
2. Öreg házaknál gyakran előfordul, hogy azután „kezd el salétromosodni” az épület, miután hőszigetelték. A helyzet az, hogy az épület már a hőszigetelés előtt is vizes volt, csak nem annyira, hogy ez a vakolat felszínén megjelenjen. A nedvesség kifelé és befelé is tudott párologni. Miután megtörtént a ház „becsomagolása”, többé már kifelé nem tudott párologni a felszívódott víz, tehát befelé párolgott minden nedvesség. Ezt már nem bírta a vakolat, és megjelent bent a salétrom és a víz. A megoldás: az épületet utólagosan víz-szigetelni kell. Mivel a külső hőszigetelés miatt nem lenne szerencsés megbontani a falszerkezetet, a legoptimálisabb megoldás a Falszárítás
FALSZÁRÍTÁS.HU
Téli probléma: páralecsapódás
A páralecsapódás a legjobban elterjedt probléma, amely nem csak az öreg házakat érinti, de az újakat is, az emeleti lakásokat is.
Amelyik házban előfordul hőhíd, abban a házban nagy valószínűség szerint lesz páralecsapódás is.
Mi a hőhíd?
Hőhidak ott keletkeznek az épületeken, ahol olyan szerkezeti elemek találkoznak, amelyeknek eltérő hővezetési tulajdonságai vannak. (pl. a falsíkok találkozásánál, a tetőszerkezet illesztésénél, a vasbeton gerendáknál, a nyílászárók beépítésénél). Vagyis a különböző mértékben hővezető anyagok különböző mértékben hűlnek le, a jó hővezető hamarabb, mint a hőt rosszul vezető. Ennek következménye az Önöknél is tapasztalható gombásodás, mivel a hideg felületeken lecsapódik a levegő páratartalma. Ez a jelenség az elégtelen hőszigetelésű épületek esetén tipikusnak mondható, pl. a koszorú magasságában.
Referencia hőszigetelő munkák
Megoldás: a házat hőszigetelni kell. Nemcsak a külső falakat, de a lábazatot is, és az is fontos, hogy a ház födémje felülről le legyen szigetelve, pl. leterített kőzetgyapot, üveggyapot paplannal.
A hőszigetelést végeztesse erre szakosodott szakemberrel, mert a szakszerűtlen hőszigetelés okozhat újabb hőhidakat (pl. ha a szigetelő táblák között rés marad, az problémát okozhat… javasolt 2 rétegben, eltolással szigetelni az épületet.)
Mi emeli a páratartalmat a lakásban?
Ha vizesedik az épület, a fal felületéről elpárolgó nedvesség
Gőzképződéssel járó munkavégzés (pl.: főzés, ruhaszárítás, gyakori felmosás)
Mosókonyhák, fürdőszobák, szárítóhelységek szellőzetlenségéből származó páratartalom
A bentlakók légzése során sok pára kerül a levegőbe
Sok növény a lakásban
Szobai csobogó, akvárium párolgása
Hőszigetelték a házat, mégis penészedik
Gyakori panasz a páralecsapódás olyan épületeknél, amelyeknél a falakat ugyan hőszigetelték kívülről, de a lábazatot nem. Nagy hidegben a lábazat felől lehűl a fal alja, s lecsapódik a pára.
Új ház penészedik
Új házaknál fokozottabban jelen van ez a probléma, hiszen míg a technikai víz (sok száz liter) el nem távozik a falakból, a belső páratartalom meglehetősen magas (akár 70-80 %). Ez óhatatlanul penészedéshez vezethet!
A megoldás: a lakás páratartalmát mérve és figyelve TUDATOSAN gyakrabban szellőztetünk, nem engedjük a páratartalmat 50% fölé. Így jelentősen enyhíthető a probléma. Vígasztalhat bennünket, hogy az épület kiszáradása csak 1-2 évig tart, utána kevesebb szellőztetéssel is kézben tartható a probléma. Ld. még: Szellőztetési tanácsok
Vizes salétromos a ház, és penészedik
Vizesedő falú épületeknél a lakótérbe párolgó víz jelentősen megemeli a lakás páratartalmát, ami a hőhidas falszakaszoknál lecsapódva. Sokan azt gondolják, hogy a helységbe elhelyezett páragyűjtő készülék megoldja a problémát. Ez tévedés!
A megoldás: vízszigetelni kell az épületet Pl.: Aquabrill falszárítással. A szellőztetésre oda kell figyelni. Ld: Szellőztetési tanácsok
Páralecsapódás ablakcsere után:
Míg a régi rosszul záródó ablakok miatt szinte alig volt szükség szellőztetésre, hiszen „önműködően” szellőzött a ház, addig az új ablakok megakadályozzák a friss levegő áramlását, a belső páratartalom jelentősen megnő (hiszen „élünk” a házban, mosunk, főzünk, teregetünk, szobanövényeink is vannak, mi magunk is rengeteg párát kilélegzünk). A házak 99 %-a nem hőhíd mentes, azaz vannak olyan falszakaszok, amelyek hidegebbek a többinél, s ott a magas páratartalomból vízcseppek formájában lecsapódik a víz, s ez a penészgombák melegágyává válnak.
A hőhídak csökkentésére ld.: a külső hőszigetelés menüpontot.
A szellőztetés mikéntjére vonatkozóan olvassa el Szellőztetési tanácsok című tanulmányunkat!
A megoldás: ha még nem cseréltetett ablakot, válasszon olyan ablakot, amelyben van felül egy automatikus szellőztető egység, ami Ön helyett megoldja a lakás kiszellőzetését energiapazarlás nélkül.
Ha már cseréltetett ablakot, legtöbb esetben utólagosan is beépíthető az ablakkeretbe a szellőztető. Ezzel kapcsolatban forduljon megfelelő szakemberhez!
Gyakran szellőztet, mégis penészedik a fal:
Szintén gyakori hiba, ami fokozhatja a páralecsapódást, penészesedést, a helytelen szellőztetés. Sokan azt gondolják, hogyha buktatva nyitva hagyják az ablakot sokáig, azzal jót tesznek a házuknak. Ezzel az a probléma, hogy a kinti hideg levegő folyamatosan áramlik be, és kihűti az ablak melletti falakat. Ez egyrészt energiapazarlás, másrész mikor becsukjuk az ablakot, a benti pára rögtön lecsapódik a hideg falszakaszokon.
A helyes szellőztetés télen:
Naponta kétszer kereszthuzatot csinálunk, 2-3 percre sarkig kinyitjuk az ablakokat, a benti párás, elhasználódott levegő kiöblítődik, de a falak nem hűlnek át. Miután becsuktuk az ablakot, a meleg falak pár percen belül visszafűtik a helység levegőjét. Ld. még: Szellőztetési tanácsok
Páralecsapódás pincékben:
Pincékben időszakos problémát jelent a páralecsapódás. Köztudott, hogy a pincefalak nyáron hűvösek, s a légáramlatok útján a hideg pincefalakhoz érkező meleg levegő páratartalma kicsapódik.
A megoldás: Páratartalom kivonása a légtérből. Ennek lehetséges és legpraktikusabb módja légszárító (párafaló) berendezés alkalmazása.
Felújítási tanácsok
acspal@citromail.hu