Vakolat fajták struktúrák
VÉKONYVAKOLAT FELHORDÁS /SZÍNEZÉS/ A vékonyvakolatnak, rétegvastagságából (2 mm) adódó kis önsúlya mellett, megfelelőtapadó-szilárdságot, kopás- és időjárás-állóságot, kellő vízzárást, mechanikai ellenállást kell biztosítania, a kifogástalan esztétikai értékkel párosulva. Mindez csak úgy érhető el, ha egy megfelelő összetételű, folyamatos minőségű termék áll rendelkezésünkre. Ezeket a tulajdonságokat a dryvit Vékonyvakolatok maradéktalanul biztosítják.
VAKOLATALAPOZÁS: A dryvit Univerzális Vékonyvakolat Alapozó tulajdonképpen, a vékony vakolat kötőanyagának megfelelő segédanyagokkal kiegészített higított oldata. A hálóbeágyazott rétegre felhordva, annak pórusaiba ivódva jól tapad az alaphoz, majd a rávitt vékonyvakolattal -kötőanyagában egyértelműen- azonos szerkezetet ad. Az átcsiszolt, portalanított és ellenőrzött felületű hálóbeágyazáson, annak száradását követően (általában 1-2 nap) történhet a dryvit Univezrális Vékonyvakolat Alapozó használata.
Ha nem várjuk meg az alapozó száradását, akkor a vékonyvakolat gyárilag beállított nedvességtartalmát befolyásoljuk egy kevéssé nedvszívó alap képzésével. Nehezen húz a vakolat, romlik a struktúraképzés feltétele, nem lesz kifogástalan a minőség. Minden esetben alaposan keverjük át az anyagot. Az alapozó felhordható ecsettel, vagy festő hengerrel. Lényeg, hogy egyenletesen vonjuk be a felületet, ne maradjanak alapozatlan csíkok, mert akkor nem azonos nedvszívó-képességűalapot kap a vakolás, és szintén a végső megjelenés romlik. Az 1 m2 felület alapozására: hígítás nélkül 0,25 kg/m2 dryvit Univerzális alapozó szükséges Az alapozó enyhe fehér fedettséget nyújt, de semmiképpen nem fehéríti ki a szürke alapot. Száradási idő -időjárási körülményektől függően- 6-24 óra.
VÉKONYVAKOLAT FELHORDÁSA: Általános tanácsok: - próbáljunk információt beszerezni a vakolás idejére várható időjárási körülményekről. Várható alacsony (+5 - +7oC alatt), vagy igen magas hőmérséklet (30oC felett), csapadékos idő (eső, köd) erős, viharos erejű szél esetén, halasszuk el a munkát - ellenőrizzük a vakolóanyagos vödrök címkéjének adatait: vakolóanyag típus (dörzs, vagy kapart hatású) színszám (pl.: 1S74 stb.) megegyező legyen! A gyártási sorozatszám lehetőleg legyen azonos! Sorozatszám-eltérés esetén, bontsuk fel az eltérő számozású vödröket, alaposan keverjük át, hasonlítsuk őket össze színükben, szemszerkezetükben, konzisztenciájukban. Különbözőség esetén, (azonos vakolat típus, -színszám!) lehetőség szerint keverjük egybe az anyagokat, vagy egymástól határozottan elkülönülő felületekre hordjuk fel! - célszerű vakolási próbát végezni kisebb egybefüggő felületen. Így helyszínen ellenőrizhető a felhordhatóság, eldolgozhatóság. Egy napos száradás után a megrendelővel a szín, az elérhetőtextúra, eredetben újraellenőriztethető. (egy nap után a mintafelhordás alaproncsolás nélkül spaklival letolható) Téves anyagválasztás esetén, ne kezdjük meg a felhordást!
Kezdeményezni kell az anyagcserét. - ellenőrizzük a gyártási dátumot a szavatossági idő vonatkozásában. Ha a gyártástól számított 18 hónap eltelt, és mégis felhasználásra kerül az anyag, a Gyártó nem vállal garanciát! Ez nem jelenti azt, hogy az anyag nem jó, de a cél a minél rövidebb tárolási időn belüli anyagfelhasználás. Nem ideális tárolási körülmények között (nagy melegben, tűzőnapsütésben, alacsony hőmérsékleten, fagyveszélyben stb.) a kötőanyag részleges térhálósodása megindul, vagy épp károsodik és nem lesz kifogástalan, vagy rossz lesz a végleges minőség. - színes termék esetén, egybefüggő felületre, csak azonos sorozat számú terméket szabad felhasználni! - felnyitás előtt, a vödröket portalanítsuk, ruhával töröljük át, hogy szállítási, raktározási szennyeződések ne kerülhessenek az anyagba. - a vakolóanyagot alaposan keverjük át, keverőszáras fúróberendezéssel. Célszerű a szabályozható fordulatszámú gép használata. Jobb eredmény érhető el, az alsó körperemes, spirális keverőlapátokkal ellátott szár alkalmazásával, mert nem csak elmozdítja a szemcséket, hanem turbulens hatásánál fogva az egész anyagot átforgatja, beleértve a vödör alsó-, szélső részében is. - a vödörtetőre, vagy belső peremre keményedett, részben, vagy egészben megkötött anyagrészeket ne keverjünk a vakolóanyagba - valamennyi szerszám (keverőszár, spakli, kőműves kanál, simítók, stb.) rozsdamentes anyagú legyen (saválló acél, kemény műanyag, stb.) ha jól választjuk meg a „húzáshoz” biztosított időt, kötés előtt összedolgozzuk a szomszédos munkafelületeket, oldalról és alulról, akkor a felület eldolgozása egyenletes, átfedésektől mentes, egybefüggő lesz, esztétikus hatást eredményez. - ha lassan húz a felület, és el akarjuk dolgozni, akkor túlságosan leszedjük az anyagot, széthúzzuk a szemcséket. Ha gyorsan húz, vagy sokat vártunk, esetleg kevés az ember, vagy túl meleg az idő, akkor a felszín gyors vízvesztesége következtében hártyásodni, bőrösödni kezd, és megdolgozáskor gyűrődik a felszín, keveredik friss és kötésnek indult anyagrész.
KAPART HATÁSÚ VAKOLAT FELHORDÁSA Míg a dörzsvakolatban, kis mennyiségben vannak nagyobb szemcsék, addig a kapart hatású vakolat, gyakorlatilag egyszemcsés adalékanyag-összetételű termékként azonosítható. Megjelenésében, egy típuson belül, egy frakcióba tartozik a szemcsézete (2 mm-es). Anyagfelhordás és eldolgozás: - megfelelő időjárási körülmények között, tiszta, pormentes, ellenőrzött felületen, pontosan beazonosított, alaposan átkevert, friss anyag felhordásával kezdhető a munka - felületre történő felvitele megegyezik a dörzsvakolatéval, de felhordásához is műanyagsimító használata javasolt (típus kemény PVC) - elmarad a betömörítés, hisz már a felhordás is szemcseméretben történt, helyette a szemcsék egyenletes eloszlatása, egymással érintkező elrendezése a feladat. Ezért is szükséges a kemény PVC műanyagsimító használata, mert annál nagyobb az anyag tapadó képessége a szerszámhoz, mint acél, vagy ép a plexi esetén. - könnyed, egyenletes, egymásra merőleges és körkörös mozdulatokkal kell elvégezni a szemcse-elrendezést. Megengedhető méreteltérések a dryvit rendszeren : - alapfalon, vakolaton 2 m-en belül ± 5,0 mm - hőszigetelésen 1 m-en belül ± 2,0 mm - " átcsiszolás után 2 m-en belül ± 2,0 mm - hálóbeágyazaáson " 1 m-en belül ± 1,5 mm - vékonyvakolaton 1 m-en belül ± 1,0 mm A Gyártó- Forgalmazó javaslatától való eltérésnél elsődleges szempont, hogy az eltérés műszakilag egyenértékű legyen a helyettesített megoldással. Ebben a körben leglátványosabb a felületi struktúra kialakítása. A felületi megdolgozás sokféle lehet és nem csak a dörzsölés iránya, vagy az alkalmazott anyag szemszerkezete szerint. Különböző szerszámok más hatást nyújthatnak. Két mester eltérő technikával, más ízléssel, azonos műszaki végeredményt ér el más arculattal. Ezt a lehetőséget természetszerűleg meghagyja a dryvit WOOL rendszer is. Természetesen döntő lehet a megrendelő egyedi igénye is. Van, aki a simább felületet kedveli a dörzsölés esetén is, más a finoman cuppantott, „rücsis” homlokzatot részesíti előnyben. Van, aki a nagyívű vájatokat kedveli a dörzsölésben, más az apró motívumokat. Lényegesnek tartjuk, hogy egy homlokzati felületen -természetesen lehetőleg egy egész épületen- egy egységes egészet alkosson a felszín.
vékonyvakolat felhordása színezés videó film